* informacje obowiązkowe

** dodanie strony www

Co warto wiedzieć o rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych?

Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych to pomoc w powrocie do wykonywania czynności, które zdrowe maluchy mogą wykonywać bez problemów każdego dnia.

W jaki sposób rehabilitacja pomaga?

dziecko

Dzięki regularnym ćwiczeniom i zajęciom pobudzającym myślenie dzieci mają szanse na większą samodzielność w życiu dorosłym. Po regularnej rehabilitacji mogą zacząć:

- prowadzić aktywność fizyczną, taką, jak chodzenie, pływanie, czy jeżdżenie na rowerze;

- samodzielnie spożywać posiłki;

- komunikować się z innymi ludźmi;

- rozwiązywać napotkane problemy i planować codzienne działania;

- znaleźć nowe zainteresowania;

Ponadto rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych wpływa również na ich ogólne samopoczucie i jakość życia. Częste rozmowy ze specjalistą sprawiają, że zwiększa się ich pewność siebie, chętniej uczestniczą w zabawach grupowych, są bardziej otwarte na ludzi, a także łatwiej pokonują wszelkie przeszkody. To ważne, aby dzieci niepełnosprawne fizycznie, czy psychicznie uczęszczały na zajęcia z psychologiem, ponieważ to one są szczególnie narażone na depresję i inne choroby o podłożu psychicznym. Poza rehabilitacją ruchową i pomocą psychologiczną w całym procesie istotne jest także wsparcie bliskich.

Rehabilitacja - dla kogo?

Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych przede wszystkim polega na niesieniu pomocy maluchom, które już od urodzenia nie są do końca sprawne fizycznie, bądź umysłowo, a także tym, które doznały udaru lub urazów mózgu, zostały poszkodowane w wypadku lub przeszły poważną operację, lub skomplikowane leczenie. Po określeniu przyczyn występującej niepełnosprawności specjaliści są w stanie lepiej sprecyzować cele rehabilitacji i wesprzeć dzieci w powrocie do zdrowia.

Podsumowując terapie ruchowe oraz psychologiczne pomagają dzieciom w każdym wieku, zmagającym się z trudnościami sensorycznymi, fizycznymi, żywieniowymi i komunikacyjnymi. Skutecznie przezwyciężają te zaburzenia, dzięki czemu maluchy mogą wykonywać podstawowe czynności.

Kto zajmuje się rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych?

Bez wątpienia rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych jest złożonym procesem, na który wpływ ma wiele czynników, w tym zaangażowanie pacjenta, a także umiejętności oraz doświadczenia fizjoterapeuty prowadzącego zajęcia.

Fizjoterapeuta dziecięcy pracuje zarówno nad koordynacją ruchową maluchów, jak i reagowaniem na bodźce. To osoba, która wpływa na zdolność dziecka do pełnego wykorzystania jego potencjału. Zazwyczaj fizjoterapeucie stosując podejście zespołowe, współpracując z rodzicami, pacjentem i specjalistami medycznymi, aby rehabilitacja mogła przynieść jak najlepsze rezultaty.

źródła: